Бронхиалната астма е най – честата хронична болест при децата.
Хомеопатията разполага с много медикаменти, които могат да повлияват нейното развитие и значително да подобрят състоянието на пациента.
Техника на изписване на хомеопатични медикаменти :
1. Десенсибилизиращо лечение – подобно на поведението в алергологията, първостепенна цел е намаляването на алергичната настройка на организма.
Извършва се с Pollens , Apis mellifica. Ако преобладава алергията към домашни микрокърлежи то за предпочитане е препарата Blatta orientalis. За неспецифична хипосенсибилизация за предпочитане са Poumon histamine и Histaminum.
2. Физикални фактори на околната среда, метеорологични въздействия, свързани причинно с болестния процес :
Dulcamara – след престой на влага, влажен студ.
Natrium sulfuricum – при промени в барометричното налягане
Aconitum napellus – след излагане на слънчева радиация, сух студ
Natrium muriaticum – след пребиваване на море, слънчево изгаряне
3. Физическо усилие
Cuprum metallicum – при бронхоспазъм след вдишване на студен въздух, физическо усилие. Характерни са нощните внезапни екзацеребации, при които пациентът може да има и пристъпи на хълцане.
Gelsemium sempervirens – при пристъп, възникнал часове след тежки изнурителни физически натоварвания
Rhus toxicodendron – при астматичен пристъп, предшестван от грипоподобно заболяване, свързано с прегряване, изпотяване. Пациентът е с фебрилитет, миалгии, артралгии, често обнубилиран.
4. Психологични фактори
Gelsemium semprevirens – притеснителност, тремор, вегетативни явления – потливост, диария, полакиурия
Lachesis mutus – патологична ревност
Pulsatilla – страх от изоставяне, ревност, слаб и зависим характер
Ignatia amara – стрес, хистероидни прояви
Staphysagria – потиснат гняв, унижение, инкапсулиране.
5. Симптоматични лекарства :
- Бронхиална хиперсекреция –
Ipeca – при аускултация се чуват както сухи свиркащи, така и обилни дребни влажни хрипове, на върха на кашличния пристъп детето има позиви за повръщане. Детето обикновено е в ранна детска възраст и със симптоми на бронхиолит.
Blatta orientalis – пациентът има мъчителна спастична кашлица , трудно отхрачва, аускултаторната находка е много богата – обилие на сухи свиркащи и разнокалибрени влажни хрипове
Antimonum tartaricum – състоянието е като Ипека, но по – тежко. Пациентът има дихателна недостатъчност.
Kallium carbonicum – показан е при хронично болни с ортопнея, много гъсти сивкави секрети.
Causticum , Carbo Vegetabilis – много тежка обструкция, хиперкапния. Има обилна влажна находка и обструкция.
- Бронхиален спазъм –
Arsenicum album – детето е с атопична диатеза и алергична астма. Находката е на типична бронхиална обструкция. Клинично доминира задухът. Има нощно влошаване, увредено състояние, неспокойство.
Cuprum metallicum – преходен бронхоспазъм, който се предизвиква или влошава от физическо усилие.
6. Теренно лечение :
Псориатичен тип – характеризира се с периодичност и алтернативност на заболяванията с периоди на възвръщане на пълно здраве. При астмата в детска възраст най – използваните медикаменти са – Sulfur, Calcarea carbonica, Lycopodium , Arsenicum album
Туберкулинов тип – детето е астенично и често боледуващо от УНГ инфекции и алергии с респираторна локализация, тенденции към лимфаденопатии. Типичните медикаменти са – Sulphur jodatum, Calcarea phosphorica, Natrium muriaticum, Tubrcullinum , Phosphorus, Pulsatilla .
Сикотичен тип – характеризира се с постепенно влошаване на заболяването, хронифициране без ремисии, ятрогения, полиморбидност. Сикотичния медикамент Thuya се прилага при голяма давност и упоритост на болестта , хипермедикация, наличие на вторична инфекция. Natrium sulphuricum – при тежка дългогодишна астма. Medorrhinum – при чести рецидиви.
Здравейте, д-р Янакиев! Асматичка съм. В момента съм на 47 години. Диагнозата ми е поставена преди 14 години, когато се лекувах интензивно няколко месеца с кортикостероиди. Последва дългогодишна ремисия, без лекарства, но тази зима грипът ми провокира астмата и отново съм на кортикостероиди-флутиформ и монтелукаст. Проблемът е, че състоянието на кожата на лицето ми се влоши, появи ми се розацея, кръвоносните съдове ми станаха чупливи, от почесване ми излиза синина. Имам нужда от съвет как да продължа лечението си, тъй като и двете лекарства го усложняват! Благодаря предварително!
Здравейте Десилава,
Започнете да приемате тази схема ,успоредна с вашата терапия. В последствие ще се намалят традиционните медикаменти, ако е нужно.
—сутрин Поумн хистамин 15 сн – 5 гран.
—обед и вечер Арсеникум албум 15 сн – по 5 гран.
Очаквайте новия сироп за <strong>имуностимулиране Д-р Марио Имуно буст.
С уважение д-р МАРИО Янакиев
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Отговорите са изготвени от екип на Д-р Марио. Ако искате лична консултация-заповядайте във "ВИП Зоната".
Здравейте, доктор Янакиев. Притежавам вашата книга и чета редовно ваши публикации и коментари. Дъщеря ми е на 4 години и осем месеца. От два месеца кашля, влажна кашлица, от лекар на лекар се диагностицира бронхиална алергична астма, но не е ясно към какво, не показва алергия към пакета изследвани алергени. Лечението е пулмикорт, вентолин и ефира. Преди дни кашлицата спря за няколко дни(бяхме в Трявна), но се върна отново. От 10 дни давам пулсатила и сулфур йодатум, но не съм сигурна дали са подходящите хомеопатични продукти. Детето е енергично с желание за лидерство, боледува постоянно- ринири, ларингити и бронхити. Благодаря Ви!
Здравейте Любослава,
Извинете за късния отговор, ..
За дъщеря Ви препоръчвам Антимонум тартарикум 15 сн – 3 пъти по 5 гран. и сироп Д-р Марио Имунокидс – 2 пъти по 5 мл.
След това ми пишете на имейл за да направим имунопрофилактична схема.
С уважение Д-р МАРИО Янакиев
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Отговорите са изготвени от екип на Д-р Марио. Ако искате лична консултация-заповядайте във "ВИП Зоната".
Здравейте доктор Янакиев,
Пиша Ви по повод боледуването на нашето дете на 4,5 годинки. От около година и половина всяка сутрин той се събужда с кашлица хрема, която постепенно преминава през деня. Кашлицата е почти ежедневно. Направихме кожен тест за алергия наскоро, който отчете повишена алергия към акари и домашен прах + пелин и треви. Поставиха ни диагноза алергичен ринит. Направи няколко бронхита и пулмолозите имат съмнение за астма. Реагирането тази година ескалира и наблюдаваме кихане, хрема и кашляне и по различно време през деня. Като излезем навън симптомите обикновено намаляват.
Пробвали сме с хомеопатия, но с частичен резултат.
Какво бихте ни посъветвали ?
Благодаря Ви предварително.
Здравейте Александър,
Направете консултация с УНГ специалист и тогава пишете.
С уважение Д-Р Марио Янакиев
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Отговорите са изготвени от екип на Д-р Марио. Ако искате лична консултация-заповядайте във "ВИП Зоната".
Здравейте Д-Р Янакиев,
Благодаря Ви за бързия отговор.
Направихме консултация УНГ миналата седмица при доц. Иван Тодоров. Според него проблем в гърлото и носа няма. Мнението му е, че това е алергична хрема, която слиза надолу. Това, което ни предписа е Назонекс ( по 1 впръскване на ден сутрин ) и Ериус за 1 месец.
Как според Вас да процедираме ?
Здравейте Александър, Тъй като не съм убеден в диагнозата, то ще се наложи преглед.
С уважение Д-р МАРИО Янакиев
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Отговорите са изготвени от екип на Д-р Марио. Ако искате лична консултация-заповядайте във "ВИП Зоната".
Здравейте д-р Янакиев,
Пиша Ви със следния проблем:
През месец.Юли 2017 ми се роди бебенце. През септември същата година най вероятно в следствие на следродилна депресия в резултат на много плач започнах да се задушавам. Последва спешен прием диагноза бронхиална астма./вентолин,орбазон/relevar92/22mg.
Поради това че кърмех избягвах да използвам почти всичко,макар приема на вентолин и орбазон.
До февруари 2018 г.не съм получавала никакви бронхоспазми. В следствие на настинка и затруднено дишане се консултират с полмулог, който ми каза, че нямам бронхиална астма, а най вероятно всичко е от синузита и полипи в носа. Направихме и снимка почти клоняха към бронхопневмония. /5дни антибиотик ПАнцеф / и състоянието ми се подобри.
Сега от няколко дни нощно време се появи кашлица и хрипове.
Въпроса ми е бихте ли ми препоръчали някакъв хомеопатичен продукт? Благодаря Ви предварително, като се извинявам за дългия пост.
Между другото и имам много силно изразена алергия към полените.
Здравейте Ася,
За тази кашлица – приемайте Антимонум тартарикум 15 сн – 3 пъти по 5 гран. и Ипека 9 сн – 3 пъти по 5 гран. към Вашата терапия.
може да подсилите организма си с Д-р Марио Имунобуст – по 10 мл. на ден.
За да се излекувате трайно е добре да направим профилактична схема.
С уважение Д-р МАРИО Янакиев
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Отговорите са изготвени от екип на Д-р Марио. Ако искате лична консултация-заповядайте във "ВИП Зоната".