Алергичният ринит е познат още и под името „сенна хрема”. Представлява алергичен синдром със сезонен характер, който се отключва при генетично предразположени индивиди, когато са в контакт с дадени алергени /полени/.
През пролетта и лятото, които са период на цъфтеж, се наблюдава максимална концентрация на полени във въздуха. Това са най- критичните периоди на годината за чувствителни индивиди.
През първите месеци на годината също може да се наблюдава повишена концентрация на полени в атмосферата, защото тогава цъфтят дърветата с високи стъбла, кипариси, брястове, явори, брези и др.
През април, май, юни преобладават полените от житни растения и маслините. В края на пролетта и през лятото се увеличават полените от пелин и пелиноподобни растения.
Обикновено първите епизоди на сезонния алергичен ринит се появяват между 10 и 30 годишна възраст и много често това страдание се появява при генетично предразположени индивиди. Ако един от родителите има алергично заболяване, то вероятността детето да има алергичен ринит е 30%, а ако и двамата родители са алергични, то рискът се повишава на 80%.
СИМПТОМИТЕ на АЛЕРГИЧНИЯ РИНИТ
Поленът попада в организма с въздуха, който вдишваме, което обяснява защо симптомите при това заболяване сa предимно от страна на дихателната система. Първата проява е кихането – често залпово от 10 до 30 в серия. Имамаме еприятен сърбеж в носа и светли слузести секрети. Често към тези симптоми се прибавят и такива от страна на очите – т.нар. алергичен конюнктивит –
—обилно и дразнещо сълзене
—сърбеж
—усещане за парене
—зачервяване и оток на клепачите
—непоносимост към светлина.
ХОМЕОПАТИЧНО ЛЕЧЕНИЕ
Хомеопатията играе важна роля в борбата със сезонния алергичен ринит, както по отношение на лечението, така и за профилактиката на доста неприятните прояви по време на острата фаза.
Предимствата на хомеопатичните медикаменти е, че не причиняват сънливост или смущение в концентрацията, както и че могат да бъдат приемани дълго време, много пъти на ден без никакви противопоказания.
СЕМЕЙСТВАТА РАСТЕНИЯ, КОИТО НАЙ-ЧЕСТО ПРЕДИЗВИКВАТ ТОЗИ ВИД АЛЕРГИИ:
—земеделски житни култури, както и спонтанно растящи видове , които цъфтят от края на март до септември, като пикът на насищане с полени е през май и юни
—сложноцветни /пелин и др./ , при които цъфтежът трае през цялото лято и есента
—копривови, които цъфтят през лятото
—дървета – брези, лещници, бук, кипарис, маслини и др., които цъфтят през март и април.
През острата фаза хомеопатичните медикаменти трябва да бъдат подбирани съобразно характерните симптоми на алергията. Трябва да се открият лекарствата , чиято патогенеза /механизъм на действие/ е максимално близка до острите клинични прояви на болестта.
Добре би било след това пациентът да получи хомеопатични разреждания от полени и дори от растението, което е предизвикало алергията.
Allium cepa 9ch се предписва, когато ринита започне с кихане и се придружава с прозрачно и воднисто слузесто течение от носа. Често горната устна и ноздрите са напукани. Може да се появи лек конюнктивит , който се придружава от обилно сълзене и сърбеж в областта на очите. Нерядко тези симптоми се придружават и от спастична кашлица и усещане за сърбеж в ларинкса.
Euphrasia officinalis 9ch – е хомеопатичния медикамент, който най-добре облекчава симптомите на конюнктивита. Често пациентите се оплакват от неприятно усещане за наличие на чуждо тяло в окото, което пари и сърби. Също са налице усещания за замрежване на очите и фотофобия.
Sabadilla е великолепен медикамент за случаите на сезонен ринит, при който се появяват силни и чести кихавици, усещане за парене и запушен нос, придружено от неприятен сърбеж по лигавицата на носоглътката.
Histaminum се препоръчва в случаите на конюнктивит със зачервяване, силен сърбеж с чувство за парене по ръбовете на клепачите, усещане за чуждо тяло в очите и ринит със запушване на носа , без ринорея.
Sanginaria Canadensis е полезен медикамент, когато усещането за парене е локализирано, в основата на носа, устата и гърлото, също като, че ли е напукано. Състоянието се придружава от свръхчувствителност към миризми, най-вече мирисът на цветята.
Naphtalinum – се предписва при остър спастичен ринит с обилно воднисто и силно дразнещо течение от носа, придружено от кихавици. Конюнктивитът също е с обилна секреция. Може да се появи и дразнеща кашлица.
ПРОФИЛАКТИКАТА ТРЯБВА ДА ЗАПОЧНЕ ПОНЕ ДВА МЕСЕЦА ПРЕДИ ПОЯВАТА НА ИЗРАЗЕНИ СИМПТОМИ НА СЕЗОНЕН АЛЕРГИЧЕН РИНИТ.
През последните години се наложи и терапията с Шуслерови соли. Тя също е безопасна е ефективна.
Две са солите, които са фаворити в борбата с алергичния ринит – Шуслерова сол № 3 – Ферум фосфорикум и Шуслерова сол № 8 – Натриум хлоратум.
А най-интересното е ,че може да се приготвят и капки за локално приложение.
Как ? – като разтворите 2 таблетки Шуслерова сол 8 Natrium chloratum в 50мл физиологичен разтвор. Поставяйте 4 пъти по 4 капки в носа.
Здравейте, д-р Янакиев!
Имам дъщеря на 3г, която кашля в легнало положение вече 7 седмици. Всичко започна с вирус, който се изразяваше в силно червено гърло, секрет и кашлица, която звучи влажно през целия ден и особено в легнало полобение. След три седмици гърлото беше здраво, а секрет няма.. Обаче кашлицата остана.. Около 10 дни детето приема интерлефкин гама 12 и интерферон гама 12, а от днес и галфимия Д 30..към момента кашля само в легнало положение, когато се събуди от сън.. Звучи влажно, понякога като се напъва и като кучешки лай.. Всяк сутрин тази кашлица събужда цялото семейство.. Почвам да се отчайвам. Вече има около20 морски бани… и не минава. Ще бъд много благодарна за вашата помощ.
Здравейте Димитрина,
За да намалим секретите започнете тази схема за две седмици:
– Хепар сулфур 15 сн – 3 пъти по 5 гран.
– Антимонум тартарикум 15 сн – 3 пъти по 5 гран.
– ИмуноКидс – 2 пъти по 4 мл. – https://www.d-rmario.com/product/imunokids/
След това пишете за да съставим профилактична схема.
Интернет консултациите са само насочващи и не могат да заменят прегледа при лекар. Отговорите са изготвени от екип на Д-р Марио. Ако искате лична консултация-заповядайте във "ВИП Зоната".